Woman
2003-25-30
From: Canada | Baffin Island | Cape Dorset
Curatorial Section: American
| Object Title | Woman |
| Object Number | 2003-25-30 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Baffin Island | Cape Dorset |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Mark Keedlak |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Carved |
| Iconography | Woman |
| Description | Small carving of a seated woman by Mark Keedlak. |
| Height | 6.2 cm |
| Length | 13.3 cm |
| Width | 5.5 cm |
| Credit Line | Gift of Sara Nerken, 2003 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




