| Object Title | Bear |
| Object Number | 2003-25-29 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Gjoa Haven |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Isaac Paningayak |
| Date Made | 1982 |
| Section | American |
| Materials | Soapstone |
| Technique | Carved |
| Iconography | Bear |
| Description | Carving of a Bear by Isaac Paningayak, 1982. |
| Height | 6.2 cm |
| Length | 13.3 cm |
| Width | 5.5 cm |
| Credit Line | Gift of Sara Nerken, 2003 |
| Other Number | D138 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




