Bird
2003-25-27
From: Canada | Baffin Island | Cape Dorset
Curatorial Section: American
| Object Title | Bird |
| Object Number | 2003-25-27 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Baffin Island | Cape Dorset |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Peuliak |
| Date Made | 1980 |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Carved |
| Iconography | Bird |
| Description | Green stone carving of a bird (owl?), by Peuliak, 1980. |
| Height | 11 cm |
| Width | 3 cm |
| Depth | 4.5 cm |
| Credit Line | Gift of Sara Nerken, 2003 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




