| Object Title | Whale |
| Object Number | 2003-25-26 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Paul Iqualaq |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Carved | Inscribed |
| Iconography | Whale |
| Description | Green stone carving of whale by Paul Iqualaq. |
| Height | 5.5 cm |
| Length | 23 cm |
| Width | 8 cm |
| Credit Line | Gift of Sara Nerken, 2003 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




