| Object Title | Seal |
| Object Number | 2003-25-25 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Pangnirtung |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Leeah Veevee |
| Date Made | 1980 |
| Section | American |
| Materials | Soapstone |
| Technique | Carved |
| Iconography | Seal |
| Description | Carving of seal by Leeah Veevee, 1980. |
| Height | 5 cm |
| Length | 19 cm |
| Width | 4 cm |
| Credit Line | Gift of Sara Nerken, 2003 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




