Black Face Figure
2003-25-24
From: Canada | Eskimo Point
Curatorial Section: American
| Object Title | Black Face Figure |
| Object Number | 2003-25-24 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Eskimo Point |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | George Arluk |
| Date Made | 1979 |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Carved |
| Iconography | Face |
| Description | Carving entitled "Black Face Figure," by George Arluk (signed George Arlook), 1979. |
| Height | 12 cm |
| Width | 11 cm |
| Depth | 5 cm |
| Credit Line | Gift of Sara Nerken, 2003 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




