Dancing Walrus
2003-25-18
From: Canada | Iqaluit
Curatorial Section: American
| Object Title | Dancing Walrus |
| Object Number | 2003-25-18 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Iqaluit |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Egesiak Simionie |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Carved |
| Iconography | Walrus |
| Description | Carving entitled "Dancing Walrus" by Egesiak Simionie. |
| Height | 15.5 cm |
| Width | 15 cm |
| Depth | 7.5 cm |
| Credit Line | Gift of Sara Nerken, 2003 |
| Other Number | 3952 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




