| Object Title | Owl |
| Object Number | 2003-25-17 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Sanikiluaq |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Date Made | 9/1/1993 |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Carved |
| Iconography | Owl |
| Description | Black stone carving entitled "Owl" by Simeonie Kavik, 1 September 1993. |
| Height | 15 cm |
| Width | 6 cm |
| Depth | 14 cm |
| Credit Line | Gift of Sara Nerken, 2003 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




