Musk-Ox Transformation
2003-25-15
From: Canada | Baker Lake
Curatorial Section: American
| Object Title | Musk-Ox Transformation |
| Object Number | 2003-25-15 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Baker Lake |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Barnabas Arnasungaaq |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Carved |
| Iconography | Musk Ox |
| Description | Carving entitled "Musk-Ox Transformation," - musk-ox with human face - by Barnabas Arnasungaaq. |
| Height | 12.5 cm |
| Length | 15.5 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Gift of Sara Nerken, 2003 |
| Other Number | S-74 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




