Heads
2003-25-14
From: Canada | Eskimo Point | Arviat
Curatorial Section: American
| Object Title | Heads |
| Object Number | 2003-25-14 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Eskimo Point | Arviat |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Lucy Tassiuk |
| Date Made | 6/1/97 |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Carved |
| Iconography | Head |
| Description | Carving entitled "Heads" by Lucy Tassiuk on 1 June 1997. |
| Height | 31.3 cm |
| Width | 7 cm |
| Depth | 17 cm |
| Credit Line | Gift of Sara Nerken, 2003 |
| Other Number | 97-16 - Other Number | 55 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




