Shaman Drum Dancer
2003-25-13A
From: Canada | Pangnirtung
Curatorial Section: American
| Object Title | Shaman Drum Dancer |
| Object Number | 2003-25-13A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Pangnirtung |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Jessie Ishulutaq |
| Section | American |
| Materials | Stone | Leather | Bone (uncertain) |
| Technique | Carved |
| Iconography | Shaman |
| Description | Stone carving entitled "Shaman Drum Dancer." Shaman (a) holding leather drum (b) and bone (?) beater (c). Made by Jessie Ishulutaq. |
| Height | 32 cm |
| Width | 10 cm |
| Depth | 23 cm |
| Credit Line | Gift of Sara Nerken, 2003 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




