| Object Title | Merman |
| Object Number | 2003-25-12 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Iqaluit |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Nuveeya Ipellie |
| Section | American |
| Materials | Soapstone |
| Iconography | Merman |
| Description | Soapstone carving of a Merman by Nuveeya Ipellie. |
| Height | 22.5 cm |
| Length | 27 cm |
| Width | 6 cm |
| Credit Line | Gift of Sara Nerken, 2003 |
| Other Number | 949-937 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




