Storage Basket
Model
2003-24-33
From: Canada | Yukon | Copper Center
Curatorial Section: American
| Object Number | 2003-24-33 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ahtna |
| Provenience | Canada | Yukon | Copper Center |
| Culture Area | Subarctic Culture Area |
| Creator | Martha Jackson |
| Section | American |
| Materials | Willow | Spruce Root |
| Technique | Woven |
| Description | Model of spruce bark storage basket for fish eggs, etc.; usually 3'x15"x8" high; willow rim; spruce root stitching; excellent condition except handle broken. Made by Martha Jackson |
| Height | 10 cm |
| Length | 56 cm |
| Width | 33 cm |
| Credit Line | Gift of Catharine McClellan, 2003 |
| Other Number | 354 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



