Basket
2003-24-32
From: Alaska | Copper River
Curatorial Section: American
| Object Number | 2003-24-32 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ahtna |
| Provenience | Alaska | Copper River |
| Culture Area | Subarctic Culture Area |
| Creator | Mrs. Kenny |
| Section | American |
| Materials | Birch Bark | Spruce Root | Wool |
| Technique | Woven | Braided |
| Description | Birchbark deep basket; constructed with spruce root; handle braided of colored wool; eight tufts of wool yarn at top rim. Made by Mrs. Kenny from Lake George |
| Height | 19 cm |
| Length | 16 cm |
| Outside Diameter | 25 cm |
| Credit Line | Gift of Catharine McClellan, 2003 |
| Other Number | 342 (card 322) - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



