Game Board
Checkers Board
2003-24-28A
From: Alaska | Chistochina
Curatorial Section: American
| Object Number | 2003-24-28A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ahtna |
| Provenience | Alaska | Chistochina |
| Culture Area | Subarctic Culture Area |
| Creator | Bill Joe |
| Section | American |
| Materials | Cardboard | Paint |
| Technique | Painted |
| Description | Checker board (a) and checkers (b.1 through b.24); board made of corrugated cardboard. Made by Bill Joe of Chistochina. |
| Length | 42 cm |
| Width | 38.5 cm |
| Credit Line | Gift of Catharine McClellan, 2003 |
| Other Number | 319 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


