| Object Number | 2003-24-26A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ahtna |
| Provenience | Alaska | Chistochina |
| Culture Area | Subarctic Culture Area |
| Creator | Bill Joe |
| Section | American |
| Materials | Skin | Wood |
| Technique | Painted |
| Iconography | Seagull | Fish | Sun |
| Description | Skin drum (a) and drumstick (b); drum is painted with two seagulls, fish, sun, green border; sides painted red; skin broken on one side of drum. Made by Bill Joe of Chistochina |
| Height | 6 cm |
| Outside Diameter | 32 cm |
| Credit Line | Gift of Catharine McClellan, 2003 |
| Other Number | 264 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


