Moccasin
2003-24-22A
From: Alaska | Copper River
Curatorial Section: American
| Object Number | 2003-24-22A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ahtna |
| Provenience | Alaska | Copper River |
| Culture Area | Subarctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Moose Hide | Fur | Bead | Thread | Plastic | Sinew |
| Technique | Sewn | Beaded | Glued |
| Iconography | Flowers |
| Description | Moose hide moccasins with fur trim; sewn with sinew; vamp entirely covered with couched seed beads sewn with thread in a floral motif; orange, silver and yellow flower with white background; vamp seam outlined with rows of red and green beads; moderate wear; black plastic soles glued to bottoms; no lining |
| Length | 26 cm |
| Width | 12 cm |
| Credit Line | Gift of Catharine McClellan, 2003 |
| Other Number | 200 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


