Doll
2003-24-19
From: Alaska | Copper Center
Curatorial Section: American
| Object Number | 2003-24-19 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ahtna |
| Provenience | Alaska | Copper Center |
| Culture Area | Subarctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Moose Hide | Bead | Dentalium |
| Technique | Beaded |
| Iconography | Man |
| Description | Male doll dressed in moose hide with bead and dentalium shell trim and bead mitten harness. |
| Height | 28 cm |
| Width | 17 cm |
| Depth | 4.5 cm |
| Credit Line | Gift of Catharine McClellan, 2003 |
| Other Number | 117 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


