| Object Number | 2003-24-17A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ahtna |
| Provenience | Alaska | Chistochina |
| Culture Area | Subarctic Culture Area |
| Creator | Lucy Long |
| Section | American |
| Description | Doll model (a) of baby in birch bark baby carrier (b). Made by Lucy Long |
| Length | 24.5 cm |
| Width | 13.5 cm |
| Credit Line | Gift of Catharine McClellan, 2003 |
| Other Number | 115 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



