| Object Number | 2003-24-15A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ahtna | Tanana |
| Provenience | Alaska |
| Culture Area | Subarctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Muskrat Fur | Bead | Cotton |
| Technique | Beaded |
| Description | Child's moccasins with geometric beaded vamps; muskrat fur cuff trim; patterned cotton lining. |
| Length | 21.5 cm |
| Width | 12 cm |
| Credit Line | Gift of Catharine McClellan, 2003 |
| Other Number | 88 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


