Moccasin
2003-24-10A
From: Alaska | Chistochina
Curatorial Section: American
| Object Number | 2003-24-10A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ahtna |
| Provenience | Alaska | Chistochina |
| Culture Area | Subarctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Moose Hide | Beaver Fur | Bead |
| Technique | Beaded |
| Description | New moccasins with heavy beadwork on vamps; wide cuff with beaver fur trim; tassles along seam between cuff and bottoms; home-tanned moose hide. |
| Height | 13 cm |
| Length | 28 cm |
| Width | 8 cm |
| Credit Line | Gift of Catharine McClellan, 2003 |
| Other Number | 82 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


