| Object Number | 2003-24-8 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ahtna |
| Provenience | Alaska |
| Culture Area | Subarctic Culture Area |
| Creator | Mrs. Willow Creek George |
| Section | American |
| Materials | Moose Hide | Felt | Bead |
| Technique | Beaded |
| Description | Beaded moosehide and felt pincushion; heart-shaped. Made by Mrs. Willow Creek George. |
| Height | 2.5 cm |
| Length | 10 cm |
| Width | 9 cm |
| Credit Line | Gift of Catharine McClellan, 2003 |
| Other Number | 80 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


