Moccasin
2003-24-5A
From: Alaska | Chistochina
Curatorial Section: American
| Object Number | 2003-24-5A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ahtna |
| Provenience | Alaska | Chistochina |
| Culture Area | Subarctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Leather | Bead |
| Technique | Beaded |
| Description | Slipper moccasins; heavily beaded in geometric design; pull tabs on heel. |
| Length | 26 cm |
| Width | 12 cm |
| Credit Line | Gift of Catharine McClellan, 2003 |
| Other Number | 76 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


