Bell
2003-23-9
From: Ethiopia | Harrar Province | Danakil Desert
Curatorial Section: African
| Object Number | 2003-23-9 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ethiopia | Harrar Province | Danakil Desert |
| Culture Area | East Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood | Hemp |
| Technique | Woven | Carved |
| Description | Carved wood camel bell, with wood clapper on woven hemp rope. |
| Height | 10 cm |
| Length | 82 cm |
| Width | 21 cm |
| Credit Line | Gift of Harry S. Bingham, 2003 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



