Stringed Instrument
2003-23-7A
From: Ethiopia | Shoa Province
Curatorial Section: African
| Native Name | Mesenko |
| Object Number | 2003-23-7A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ethiopia | Shoa Province |
| Culture Area | East Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood | Leather | Horsehair | Cotton |
| Description | One string (hair) musical instrument; leather/hide covered wood sound box, hair string. |
| Height | 25 cm |
| Length | 79 cm |
| Width | 23 cm |
| Credit Line | Gift of Harry S. Bingham, 2003 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



