Serving Dish
2003-23-5
From: Ethiopia | Shoa Province
Curatorial Section: African
| Object Number | 2003-23-5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Gurage |
| Provenience | Ethiopia | Shoa Province |
| Section | African |
| Materials | Wood | Vegetable Dye |
| Technique | Carved | Dyed |
| Description | Round bowl with rectangular handle. Exterior sides and base: dyed carved geometric pattern; |
| Height | 9 cm |
| Length | 42 cm |
| Outside Diameter | 28.5 cm |
| Credit Line | Gift of Harry S. Bingham, 2003 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




