Hand Axe
12942A
From: England | London | Stoke Newington
Curatorial Section: European
| Object Number | 12942A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Acheulian |
| Provenience | England | London | Stoke Newington |
| Locus | Paleolithic Floor |
| Period | Acheulian |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Orignal Card: Chipped Flints (1 of 2) Revised Card: Flint Hand Axe. Rounded edge at both ends. Nearly parallel side edges. Yellow brown siny patination on one face. Darker brown shiny patination on opposite face. Unrolled, "WGS 24.10.92" - collector's initials and collection date written on object |
| Length | 12.3 cm |
| Width | 6.7 cm |
| Credit Line | Gift of Worthington G. Smith, 1894 |
| Other Number | WGS 24.10.92 - Field No SF | UC 1473 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



