Gem Impression
53-5-8
From: Italy | Florence (Italy) | Naples | Rome (Italy)
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 53-5-8 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Italy | Florence (Italy) | Naples | Rome (Italy) |
| Date Made | 19th century |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Plaster |
| Description | Philyra is in despair at having given birth to a monster, prays the Gods transform her; and obtaining her wish, is changed to a lime tree |
| Height | 3.8 cm |
| Width | 3.6 cm |
| Depth | 0.5 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Alfred G. B. Steel, 1953 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.