Hammerstone
42-25-42
From: Australia | Western Australia | South Caroling
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 42-25-42 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Australia | Western Australia | South Caroling |
| Section | Oceanian |
| Materials | Stone |
| Description | Pitted on each face. Battered. |
| Length | 8 cm |
| Width | 9.5 cm |
| Thickness | 3 cm |
| Credit Line | Gift of Daniel Sutherland Davidson, 1942 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


