Canoe
Model
NA3975
From: Canada | St. Lawrence Basin
Curatorial Section: American
| Object Number | NA3975 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Woodland |
| Provenience | Canada | St. Lawrence Basin |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Birch Bark | Quill |
| Description | Porcupine quill decoration dyed yellow, red and green along upper border. Shiny exterior. |
| Height | 12.8 cm |
| Length | 61.5 cm |
| Width | 14 cm |
| Credit Line | Purchased from W. O. Oldman, 1912 |
| Other Number | 24454 - Dealer's Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




