Disc
Tortoise Core
38-30-74
From: Algeria | Tebessa
Curatorial Section: African
| Object Number | 38-30-74 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Levallois |
| Provenience | Algeria | Tebessa |
| Period | African Paleolithic Period |
| Section | African |
| Materials | Flint |
| Description | Small disc or struck tortoise core. Purple brown flint. Upper face unpatinated; under face has bluish white "basket" patination and shows a chip removed at later date. |
| Height | 2.4 cm |
| Length | 7.5 cm |
| Width | 6.8 cm |
| Credit Line | Exchange with Peabody Museum, Harvard, 1938 |
| Other Number | B3670 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



