| Object Number | CG2003-3-11 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sumatra |
| Section | Oceanian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Round pot with flat curved handles on opposite sides of rim. Black, sooty. Broken and glued together - some pieces missing, leaving a long narrow hole on one side. Label found with it: Sumatra pottery, Hiller & Harrison Coll. |
| Height | 12 cm |
| Width | 30 cm |
| Outside Diameter | 27 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


