Nucleus (Lithic)
40-10-426
From: France | Dordogne | Cre de Lalinde | Gare de Couze
Curatorial Section: European
| Object Number | 40-10-426 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Mousterian |
| Provenience | France | Dordogne | Cre de Lalinde | Gare de Couze |
| Period | Mousterian |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Grey flint. Rounded; thick. |
| Height | 3.1 cm |
| Length | 6.4 cm |
| Width | 5.6 cm |
| Credit Line | Gift of University of Pennsylvania Department of Anthropology through Dr. Speck, 1940 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


