Pebble
Hammerstone (uncertain)
40-10-147
From: France | Dordogne | Castel Merle
Curatorial Section: European
| Object Number | 40-10-147 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Upper Mousterian |
| Provenience | France | Dordogne | Castel Merle |
| Period | Upper Mousterian |
| Section | European |
| Materials | Quartzite |
| Description | Flake has been removed. Hammerstone? |
| Height | 3.8 cm |
| Length | 6.2 cm |
| Width | 4.5 cm |
| Credit Line | Gift of University of Pennsylvania Department of Anthropology through Dr. Speck, 1940 |
| Other Number | U. - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


