Hammerstone
40-10-146F
From: France | Dordogne | Castel Merle
Curatorial Section: European
| Object Number | 40-10-146F |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Upper Mousterian |
| Provenience | France | Dordogne | Castel Merle |
| Period | Upper Mousterian |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint hammerstone |
| Height | 3.8 cm |
| Length | 5.3 cm |
| Width | 4.8 cm |
| Credit Line | Gift of University of Pennsylvania Department of Anthropology through Dr. Speck, 1940 |
| Other Number | U. - Other Number | 14 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


