Hammerstone
40-10-146E
From: France | Dordogne | Castel Merle
Curatorial Section: European
| Object Number | 40-10-146E |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Upper Mousterian |
| Provenience | France | Dordogne | Castel Merle |
| Period | Upper Mousterian |
| Section | European |
| Materials | Quartzite |
| Description | Quartzite hammerstone |
| Height | 2.9 cm |
| Length | 4.6 cm |
| Width | 4 cm |
| Credit Line | Gift of University of Pennsylvania Department of Anthropology through Dr. Speck, 1940 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


