Sherd
38-3-43A
From: Serbia | Morava Valley | Lipovac
Curatorial Section: European
| Object Number | 38-3-43A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bohemian Neolithic II | Danubian Culture |
| Provenience | Serbia | Morava Valley | Lipovac |
| Period | Bohemian Neolithic II | Danubian II |
| Date Made | 4900-4400 BCE |
| Section | European |
| Materials | Ceramic |
| Description | Coarse hand-smoothed dark ware. One of 2 joining pieces, broken (as of 1940) |
| Length | 5 cm |
| Width | 4 cm |
| Credit Line | University Museum / Harvard Peabody Museum Expedition to Central Europe (Bohemia); Vladimir J. Fewkes director, 1938 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


