| Object Number | AF3558 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sudan |
| Section | African |
| Materials | Fabric | Copper Alloy |
| Description | Metal cap with quilted cloth flap. Said to be "from battlefield of Omdwiman." |
| Height | 62 cm |
| Width | 21 cm |
| Depth | 38.5 cm |
| Credit Line | Purchased from W. O. Oldman, 1912 |
| Other Number | 24333 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




