Double Burin
37-32-51
From: France | Brive | Puy-de-Lacan
Curatorial Section: European
| Object Number | 37-32-51 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Magdalenian |
| Provenience | France | Brive | Puy-de-Lacan |
| Period | Magdalenian |
| Date Made | 15000-10000 BCE |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Bec-de-flute and angle burin. |
| Height | 0.8 cm |
| Length | 5 cm |
| Width | 2.1 cm |
| Credit Line | Gift of the American School of Prehistoric Research, though Virginia Beggs, 1937 |
| Other Number | ( 41 ) - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


