Flake
37-32-40
From: France | Dordogne | Le Moustier
Curatorial Section: European
| Object Number | 37-32-40 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Mousterian |
| Provenience | France | Dordogne | Le Moustier |
| Locus | Found in plowed ground in front of small shelter under cave |
| Period | Mousterian |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Roughly quadrangular; thick along one edge which shows utilization; opposite edge shows utilization mostly from upper face. Shows signs of being rolled. |
| Height | 0.7 cm |
| Length | 3.4 cm |
| Width | 1.7 cm |
| Credit Line | Gift of the American School of Prehistoric Research, though Virginia Beggs, 1937 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


