Hand Axe
Reproduction
37-32-1
From: France | Montmorency Forest
Curatorial Section: European
| Object Number | 37-32-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Abbevillian |
| Provenience | France | Montmorency Forest |
| Creator | Leon Coutier |
| Period | Modern | Abbevillian |
| Date Made | 1930-1937 CE |
| Section | European |
| Materials | Sandstone |
| Description | Sandstone. Abbevillian type handaxe. Made by M. Leon Coutier to demonstrate stone-on-anvil technique. |
| Height | 7.1 cm |
| Length | 17.5 cm |
| Width | 14 cm |
| Credit Line | Gift of the American School of Prehistoric Research, though Virginia Beggs, 1937 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


