Blade
37-30-32
From: Belgium | Commune d'Ehein | Engihoul
Curatorial Section: European
| Object Number | 37-30-32 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Upper Paleolithic | Aurignacian |
| Provenience | Belgium | Commune d'Ehein | Engihoul |
| Locus | Level IV |
| Period | Upper Paleolithic | Aurignacian |
| Date Made | 41000-26000 BCE |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Fractured. White patination. Edges show utilization. |
| Height | 0.6 cm |
| Length | 3 cm |
| Width | 1.4 cm |
| Credit Line | Exchange with the Societe Royale, Belgium, 1937 |
| Other Number | 79-8-34 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


