Flake
37-30-23
From: Belgium | Commune d'Ehein | Engihoul
Curatorial Section: European
| Object Number | 37-30-23 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Upper Mousterian |
| Provenience | Belgium | Commune d'Ehein | Engihoul |
| Locus | Third Level |
| Period | Upper Mousterian |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Roughly oval; thick; edges show utilization. Shiny white patination. |
| Height | 1.9 cm |
| Length | 3.3 cm |
| Width | 2.8 cm |
| Credit Line | Exchange with the Societe Royale, Belgium, 1937 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


