Flake
37-30-22
From: Belgium | Commune d'Ehein | Engihoul
Curatorial Section: European
| Object Number | 37-30-22 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Upper Mousterian |
| Provenience | Belgium | Commune d'Ehein | Engihoul |
| Locus | Third Level |
| Period | Upper Mousterian |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Irregular in shape. Cortex remaining on part of striking platform. Edges show utilization. Shiny white patination; slightly rolled. |
| Height | 1.5 cm |
| Length | 5.3 cm |
| Width | 4.2 cm |
| Credit Line | Exchange with the Societe Royale, Belgium, 1937 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


