Flake
37-30-16
From: Belgium | Commune d'Ehein | Engihoul
Curatorial Section: European
| Object Number | 37-30-16 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Upper Mousterian |
| Provenience | Belgium | Commune d'Ehein | Engihoul |
| Locus | Third Level |
| Period | Upper Mousterian |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Fragment of nucleus or flank struck off to renew side? Irregular in shape. Edge shows utilization, mostly from upper face. Shiny white patination. |
| Height | 1.7 cm |
| Length | 6.1 cm |
| Width | 3.7 cm |
| Credit Line | Exchange with the Societe Royale, Belgium, 1937 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


