Nucleus (Lithic)
37-30-15
From: Belgium | Commune d'Ehein | Engihoul
Curatorial Section: European
| Object Number | 37-30-15 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Mousterian |
| Provenience | Belgium | Commune d'Ehein | Engihoul |
| Locus | Second Level |
| Period | Mousterian |
| Date Made | 15800-38000 BCE |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Cortex remaining on upper face. REtouched and used along edge. White patination; slightly rolled. |
| Height | 2.8 cm |
| Length | 8.2 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Exchange with the Societe Royale, Belgium, 1937 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


