Water Bucket
82-7-24
From: Thailand | Udon Thani
Curatorial Section: Asian
| Native Name | Khu Mai | คุไม้ | Kharu | ครุ | Thang | ถัง |
| Object Number | 82-7-24 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Thai | Isaan |
| Provenience | Thailand | Udon Thani |
| Date Made | 1900-1981 |
| Section | Asian |
| Materials | Wood |
| Technique | Woven | Lined |
| Subject | Container | Transportation Artifacts |
| Description | Large woven water bucket with wooden handle. It is coated inside and out with a resin-based material from plants (Nam Man Yang Khi Si น้ำมันยางขี้ซี) in order to waterproof it. See also 82-7-20, 82-7-22, 82-7-226. |
| Height | 47 cm |
| Length | 18.5 cm |
| Width | 18 cm |
| Outside Diameter | 31 cm |
| Credit Line | Thai-Lao Ethnographic Expedition, Joyce C. White, 1981 |
| Other Number | 148 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


