Projectile Point
97-563-9362
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania)
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-9362 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Rhyolite |
| Technique | Chipped |
| Description | Rhyolite? Broad triangular blade; broad shoulders; stem broken off at shoulders; probably Lehigh or Perkiomen broad type of point. |
| Length | 3.7 cm |
| Width | 4.1 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-9362 - Old Museum Number | 26778 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


