Plaque
2002-14-37A
From: Guatemala | Chinautla | Department of Guatemala
Curatorial Section: American
| Native Name | Plato |
| Object Number | 2002-14-37A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Guatemalan |
| Provenience | Guatemala | Chinautla | Department of Guatemala |
| Culture Area | Central American |
| Creator | Monteil Family |
| Date Made | 1986 |
| Section | American |
| Materials | Ceramic | Glaze |
| Technique | Glazed |
| Iconography | Sun |
| Description | Circular ceramic plaque (plato) in the shape of a sun (yellow/blue/purple) motif. Yellow/pale green bands on rim. Reverse - pale green. Monteil Family |
| Height | 4.5 cm |
| Outside Diameter | 22 cm |
| Credit Line | Gift of Ruben E. Reina, 2002 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.