Bowl
2002-14-35A
From: Guatemala | Chinautla | Department of Guatemala
Curatorial Section: American
| Object Number | 2002-14-35A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Guatemalan |
| Provenience | Guatemala | Chinautla | Department of Guatemala |
| Culture Area | Central American |
| Creator | Monteil Family |
| Section | American |
| Materials | Ceramic | Glaze |
| Technique | Glazed |
| Description | Circular bowl, ring base, fluted rim. Glazed pale green background with green on exterior; yellow/black/green geometric and floral design on interior. Monteil Family style. For Cofradias |
| Height | 5 cm |
| Outside Diameter | 15 cm |
| Credit Line | Gift of Ruben E. Reina, 2002 |
| Other Number | L-698-40 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.